Skip to main content

Przepis na przedwiośnie, czyli pomysł na babkę ziemniaczaną z fetą, szpinakiem i cukinią

*     *    *

Ostatnio na orłowskiej plaży spotkałam znajomą mojej Mamy, która nieśmiało podeszła do mnie (nie chciała nam przeszkadzać, widząc moje próby usypania młodego kawalera) zachwalając babkę ziemniaczaną. To jej ulubiony przepis, który robi – jak sama przyznała, już z zamkniętymi oczami. Co więcej, reszta rodziny też za nim przepada. Nawet jej jedenastoletnia wnuczka dąży w nim do perfekcji. Takie przypadkowe spotkania sprawiają, że jeszcze bardziej widzę sens mojej pracy. Świadomość, że gdzieś w czeluściach internetu nadal zaglądacie tu do mnie, motywuje. Gdybyście zatem mieli ochotę na modyfikacje babki ziemniaczanej z 2014 roku z mojej pierwszej książki, to z przyjemnością Wam dzisiaj polecam. Wzbogaciłam go o duszony szpinak, kminek i fetę. Ciekawa jestem czy ona również wpadnie Wam w oko?

Skład:

(ilość przeznaczona na tradycyjną formę tzw. keksówkę)

800 g ugotowanych ziemniaków

3 opakowania szpinaku (ok. 600 g)

2 opakowania fety

1 główka czosnku

1 średnia cukinia

2 jajka (oddzielnie żółtka i białka)

1 łyżka kminku (jeżeli nie lubisz, możesz zamienić na oregano lub tymianek)

szczypta gałki muszkatołowej

sól morska i świeżo zmielony pieprz

A oto jak to zrobić:

  1. Na rozgrzanej patelni z oliwą podsmażamy wyciśnięty czosnek, a następnie partiami dodajemy szpinak. Całość dusimy, aż objętość trzykrotnie się zmniejszy. Doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem, gałką muszkatołową i solą (uwaga, soli nie za dużo, bo w przepisie mamy fetę). Odstawiamy. Gdy szpinak ostygnie, mieszamy go z ubitą pianą z białek.
  2. Ugotowane ziemniaki ugniatamy w dużym garnku na puree. Dodajemy żółtka, startą na dużych oczkach cukinię, kminek i pokrojoną fetę. Mieszamy, a następnie dodajemy wymieszany szpinak. Gdy składniki się wymieszają, masę przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Babkę pieczemy w rozgrzanym piekarniku w 180 stopniach C przez 60 minut. Po upieczeniu studzimy. Możemy podać z płatkami chili.

Ugotowane ziemniaki ugniatamy w dużym garnku na puree. Dodajemy żółtka, startą na dużych oczkach cukinię, kminek i pokrojoną fetę.

Na rozgrzanej patelni z oliwą podsmażamy wyciśnięty czosnek, a następnie partiami dodajemy szpinak. Całość dusimy, aż objętość trzykrotnie się zmniejszy. Doprawiamy świeżo zmielonym pieprzem, gałką muszkatołową i solą (uwaga, soli nie za dużo, bo w przepisie mamy fetę). Odstawiamy. Gdy szpinak ostygnie, mieszamy go z ubitą pianą z białek.

Gdy składniki się wymieszają, masę przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia.

Babkę pieczemy w rozgrzanym piekarniku w 180 stopniach C przez 60 minut. Po upieczeniu studzimy. Możemy podać z płatkami chili.

patelnia ceramiczna – WMF | garnek żeliwny – CHASSEUR

[współpraca]

60 Odpowiedzi do “Przepis na przedwiośnie, czyli pomysł na babkę ziemniaczaną z fetą, szpinakiem i cukinią”

  1. Witaj, wyglada obłędnie ( zreszta jak wszystko co robisz) 😍jutro zakupy i robię tylko ile fety? Bo w przepisie chyba to umknęło

    • Iwono, dzięki za wiadomość, dodałam 2 opakowania, ale możesz spokojnie dać 1. Serdeczności!

  2. Wygląda pysznie! <3

    Zosiu co uważasz o thermomixie? używasz?
    Jaki robot planetarny polecisz? :)

    Pozdrowienia !!!! :)

  3. oj, pamiętam tę babkę! z kurkami! ja też co chwila coś odgrzebuję ze starych przepisów, fajne były!

    • Martyno, bluzka jest z nowej kolekcji Massimo Dutti (szczerze polecam, bo dobry gatunek i cena też ok.,jak na nich👀)

  4. Przepraszam Zosiu, że pytam o taki banał – mam małego świra na punkcie bransoletek z nici. Czy możesz napisać skąd jest Twoja?

  5. Zosiu, z kremowym serkiem kozim myślisz, że będzie ok? Niestety okazało się, że mleka krowiego nie toleruję :(

    • Zosiu, znalazłam wegański odpowiednik fety!
      Violife greek white – dzielę się bo być może ktoś ma problem taki jak ja

    • Aniu, ser feta jest serem wyrabianym z mleka owczego, tez z mieszanki mleka owczego i koziego, jest tez gatunek z mleka koziego, ale nigdy nie jest wyrabiany z krowiego mleka. Jesli taki napotkasz w sklepie to nawet nie podrobka, czy tez flasyfikat . to jest zuplnie inny ser. W przepisie fete mozna zastapic kazdym innym latwo topiacym sie w wyzszej temperaturze serem, sama uzylam koziego picandou.

    • Dziewczyny, wiem, że feta jest z mieszanki mleka krowiego i owczego lub tylko z owczego, ale ja mieszkam na polskiej a nie greckiej wsi i do takiego sera nie mam dostępu. W sklepach i marketach w mojej okolicy są tylko odpowiedniki sera greckiego z mleka krowiego. Jasne, że mogę użyć czego chce w moim daniu, ale pytam Autorki przepisu bo do Niej mam zaufanie.

    • Aniu, troche niezwykla opowiesc, bo twierdzisz, ze na polskiej wsi, nie dostaniesz w sklepie prawdziwej fety, a jedynie sery fetapodobne wyrabiane z krowiego mleka, ale za to mozesz kupic produkt lifestylowy, weganski i seropodbny – violife greek white, produkowany notabene w Grecji? Seropodobny bo wyrabiany sztucznie i jak wskazuje etykieta z oleju kokosowego 29%, skrobi, wody, soli morskiej, srodka zakwaszajacego E 575, z dodatkiem aromatow, ekstraktu oliwnego i witaminy B12. Sam produkt jako weganski nadaje sie do spozycia, ale co z niego powstanie po obrobce termicznej w ziemniaczanej babce? Nie kazdy produkt i nie w kazdej postaci mozna zastapic sztucznym odpowiednikiem.
      Pozdrowienia :)
      PS greckieprzysmaki.pl oferuje sery feta z dostawa kurierska, rowniez na polska wies ;)

    • No wyobraź sobie, Gaby, że wege produkt w wiejskim sklepie był. Też byłam mocno zaskoczona. A prawdziwej fety nie :( Upiekłam babkę i była przepyszna.

  6. Ale smacznie wygląda!!! 😍😍😍
    Ja nigdy jeszcze nie jadłam babki ziemniaczanej 🙊🙊🙊

    P.S. Twoje muffinki z ostatniego przepisu są PRZEPYSZNE 😻😻😻 duża ilość bardzo dojrzałych bananów to jest to! :)))

    • 👩‍❤️‍💋‍👩👩‍❤️‍💋‍👩👩‍❤️‍💋‍👩👩‍❤️‍💋‍👩

  7. Koniecznie muszę wypróbować ten przepis, Zosiu. Wygląda zachęcająci i ma w składzie moje ulubione składniki😉👍
    Trzymaj się ciepło🐈👋😘

  8. Zosiu, w ciąży nie bardzo mogę jeść fetę. Czy jest jakiś inny ser, którym mogę zastąpić fetę?
    Pozdrawiam z Krakowa!

    • Jak najbardziej można jeść fetę w ciąży jeśli jest to produkt pasteryzowany. Dodatkowo tutaj podlega obróbce termicznej.

  9. Pani Zosiu,
    Przepis rewelacja, nawet na Podlasiu zaimponował :)
    Przy okazji chciałabym zapytać skąd tak dobrze dobrane gałki i zawiasy do frontów?

    • No wlasnie mi wyszla troche ciapowata konsystencja niestety i tak wlasnie pomyslalam ze to przez cukinie. W smaku pycha ale konsystencji babki nie osiagnelam…

  10. Droga Zosiu, bardzo podoba mi sie ten przepis, bo jest bardzo uniwersalny. Mozna uzyc wszelkie warzywa i wszelkie sery, nie koniecznie fete, czy szpinak, rozwinac wlasna kreatywnosc, uzylam mangold i picandou, akurat byly pod reka, wspaniala warzywnosc, wspaniala bezmacznosc.
    Poprzedni przepis tez wyglada na wyjatkowo prosty i wykorzystuje przejrzale, zmaczniale banany, z ktorymi nie wiadomo co zrobic.
    Najlepsza w przepisie na muffin, jest jednak jego prezentacja, wyjatkowa u ciebie powsciagliwosc wizualizacji, mimo reklam, bez zbednych zdjec kuchenki, zeliwnych garnkow. mikserow etc. Bez zdjec rodzinnych, ktore fajne sa we wpisach dfd, czy tych podrozniczych, jednak w prezentacji przepisow stanowia nadmiar do kulinarnego przekazu.
    Najwieksza radosc sprawily mi jednak filmiki na stories, chwalace wizyte w Warszawie, w najfajniejszych miejscach, jak u Magdy Gessler w Slodki Slony. Od Slodkiego wole jednak Slony. Wlasnie w tym miejscu jadlam najlepszego tatara w zyciu, a ze uwielbiam, moja skale porownawcza jest dosc duza. Pamietam, ze my bedac tam na kolacji wcinalismy tatary, a wszyscy inni goscie wcinali ciasta. Ciasta zawsze i wszedzie, to jakis dziwny warszawski zwyczaj, bo wszyscy zawsze wcinaja ogromne porcje ciasta, nawet w przerwie spektaklu w operze. W Wiedniu w przerwie spektaklu pijemy prosecco lub wino, jemy malutkie kanapeczki, lub wychodzimy na zewnatrz do pobliskiego kiosku na kielbaski. W pandemii najbardziej brakuje spektakli w teatrze, operze, koncertow oraz oczywiscie restauracji.
    Wsrod najlepszych miejsc nie moglo oczywiscie zabraknac Bristolu, zawsze tez sie tam zatrzymujemy, choc podczas ostatniego pobytu mieszkalismy w hotelu Warszawa, ze wzgledu na znana nam jakosc hoteli rodziny Likus, jak i wspomaganie krajowych, polskich przedsiebiorcow. Gastronomie i hotele rodziny Likusow bardzo cenimy, bo to pierwsze butikowe hotele w Polsce, no i swietna oferta gastronomiczna. Copernicus, Stary i Pod Roza w Krakowie, restauracja concept 13 w DH Vitkac – rowniez Likus, notabene bardzo polecam, po wszystkich lockdownach. Bristol darzymy jednak najwiekszym sentymentem, bo wiaze sie rowniez z paroma rodzinnymi historyjkami, gdyz polska czesc mojej rodziny pochodzi wlasnie z Warszawy.
    Zosiu droga, znow przypomnialas mi mile miejsca, dzieki i uscisciski z pachnacego mocno wiosna Wiednia. :)))))

    • Gaby, uwielbiam Twoje komentarze! Wprost czekam na nie. Kiedy zostawiasz jakiś post bez komentarza, czuję się zawiedziona.
      Pozdrawiam serdecznie💕

    • Aniu El, bardzo milo, ze lubisz moje komentarze. Nawet w pandemicznych czasach prowadze jednak dosc intensywne zycie, czas czesto nie pozwala nawet na gotowanie we wlasnej kuchni, a co dopiero pisanie komentarzy.
      Serdeczne pozdrowienia :)))

    • Malgorzato, nie ma takiego produktu, jak „ser bez mleka“!!!??? Ser jest produktem wyrwarzanym z mleka – krowiego, owczego lub koziego etc.
      Wyroby seropodobne – sztuczny ser, wyrabiane sa ze swoistych erzacow tluszczu i bialka, ktore normalnie w produkcji serow wytracane sa z mleka. Czesto stosowany jest olej palmowy, z dodaniem wszelakich chemicznych wzmaczy smakowych. Sery weganskie sa rowniez swoistym substytutem. Lepiej zrezygnowac ze spozycia, niz jesc produkty wyprodukowane ze sztucznych skladnikow.
      Jarosz, wegetarianin, weganin. Weganizm to sposob odzywiania majacy na uwadze dbalosc o dobrostan zwierzat, ale takze o zdrowie czlowieka.
      Warto wiec,rowniez sprawdzac etykiety, od 2014r w UE zawartosc wyrobow seropodobnych musi byc wyszczegolniona, a od 2017r okreslenie – ser, jest zarezerwowane wylacznie dla produktow wytwarzanych z mleka – krowiego, owczego lub koziego etc.
      Pozdrowienia :)

    • Ja upiekłam z Violife greek white . Musiałam dłużej potrzymać babkę w piekarniku i pozwolić jej wystygnąć w formie, ale była pyszna (podgrzana ju się nie rozpływała)

    • Bardzo lubię blog Pani Zosi, jego estetykę, a Pani przepisy, których użyłam, zawsze się sprawdziły. Natomiast czytam tu komentarz bardzo elokwentnej pani Gaby i trochę mnie mrozi. Otóż dobrze byłoby zrozumieć, zwłaszcza z perspektywy Wiednia, że istnieją weganie, których wybory kulinarne podyktowane są nie tylko względami zdrowotnymi, ale etycznymi. Gigantyczna eksploatacja zwierząt hodowlanych jest niestety faktem, który jest hańbiący dla nas ludzi i coraz więcej osób to widzi, nie chce przykładać do tego ręki i dlatego decydują się na dietę wegańską, która przy obecnej dostępności produktów, nie jest aż takim wyrzeczeniem. Ja sama jestem wegetarianką i bardzo chciałabym stać się weganką. I dlatego dziękuję, że Pani Małgorzata zadała to pytanie, a nazywanie wegańskich zastępników sera serem w ogóle mnie nie razi mimo wytycznych UE. Być może urzędnicy UE ugięli się przed lobbingiem przemysłu mięsnego i mleczarskiego.

  11. Dzien dobry, napisała Pani, ze babkę należy wystudzić po upieczeniu.
    Czy to znaczy, ze powinna byc jedzona na zimno? Jesli nie, to jak ją najlepiej podgrzać przed podaniem?

  12. Zrobiłam z połowy porcji:) i do tego domowy sos czosnkowy do polania. Zjadłam całą na obiad i kolację:)) Przepyszna! Pozdrawiam:)

  13. Gaby, uwielbiam Twoje komentarze! Wprost czekam na nie. Kiedy zostawiasz jakiś post bez komentarza, czuję się zawiedziona.
    Pozdrawiam serdecznie💕

  14. Nabycie nowej keksowki, promocja na cukinię, domownicy w domu, deszczowa pogoda, nie wywine się, wszystko mi mówi, że czas wypróbować przepis na babkę, swoją drogą pierwszy raz z bloga😘

  15. Zosiu,
    Chciałam zapytać o tę patelnie WMF. Czy jesteś z niej zadowolona? Szukam czegoś trwałego, ale mniej problematycznego w utrzymaniu i myciu niż patelnia żeliwna bez powłoki. Czy produkty podczas smażenia bardzo przywierają? I jak jest z odpornością na zarysowania? Dziękuję i serdecznie pozdrawiam!

  16. Gaby, a kogo interesuje Twoja opinia na temat opowieści Ani. Sama napisała, że prosi o pomoc autorkę, a nie Ciebie. Twoja potrzeba zabłyśnięcia jest porażająca xD

    • Anonimie, dobrze, ze zwracasz uwage i masz racje – Ania rzeczywiscie wyjatkowo niegrzecznie zachowala sie wobec wspolczytelniczek forum, ktore stanowi wymiane opinii, rowniez miedzy czytelniczkami. Blog to przestrzeń, ktora tworza wspolnie autorka i czytelniczki, wiec niegrzeczne odzywki, rowniez wzgledem czytelniczek, i plynaca z nich negatywna energia, stanowie zbedny element.

  17. Wyglada bosko i będzie robione w sobotę ;)
    U nas – Warmia i Mazury robi się babkę z surowych ziemniaków . W wielu domach jest spec maszynka z Litwy do ucierania ziemniaków żeby było szybko . Mnóstwo skwarek kiełbaski cebulki czosnku i majeranku. U mnie wersja bezmięsna z grzybkami i suszonymi pomidorami . Uwielbiam takie mieszkanki regionalnej kuchni domowych tradycji i własnych upodobań . To jak z bigosem czy pierogami w każdym domu inny przepis i zawsze pysznie;)

  18. Pani Zosiu, Dziekuje za wszystko przepisy , które umilają gotowanie :). Ośmielam się zapytac – patrzac na częste użytkowanie, czy sprawdzają się Pani marurowe blaty? Jak brzmi ich nazwa? Często są odradzane jako materiał podatny na rysy i zabrudzenia. Pozdrawiam.

  19. Macie pomysł czym zastąpić jajka? Pianę z białek można zastapic ubitą aquafabą ale żółtko?

    • Jak milo👩‍❤️‍💋‍👩👩‍❤️‍💋‍👩👩‍❤️‍💋‍👩☀️☀️☀️

  20. Mi ta babka nie wyszła 😞 Napaliłam się na smaczne jedzonko, prawie 2 godziny gotowania i nici 😞 Zosiu, siekasz szpinak?

  21. Trudny, niedokładny i czasochłonny przepis. Nie wiadomo czy płyn ze szpinaku odsączyć czy dodać, to samo z cukinią. Nie wspomnę o braku informacji jak piec,tj. czy z termoobiegiem, na której grzałce? Wielkie nadzieje zostały zawiedzione. Szkoda.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.