Czerwona cebula, ciasto francuskie i gorgonzola dolce czyli moja propozycja na tzw. finger food doskonała na Sylwestra. Obiecuję, że te tartaletki zasmakują Waszym gościom. Cały ich sekret tkwi w intensywnym, kremowym smaku sera gorgonzola, który wtapia się w ciasto nadając szlachetności. Kojące, skromne. Czysta rozkosz.
Skład:
ok 200 g sera gorgonzola DOP
1 opakowanie ciasta francuskiego o dobrym składzie
1 czerwona cebula
1 jajko
ok. 4-5 łyżek brązowego cukru
kilka plastrów schłodzonego solonego masła
gałązki świeżego tymianku lub rozmarynu
A oto jak to zrobić:
- Ciasto francuskie rozwałkowujemy i wycinamy okręgi o szerokości mniej więcej 6 cm (patrz na zdjęciach). Na papierze do pieczenia rozkładam kilka porcji brązowego cukru (tyle samo ile mamy okręgów z ciasta) po plastrze masła i cebuli. Tak przygotowane porcje przykrywamy okręgami z ciasta francuskiego. Doklejamy brzegi ciasta używając widelca, a wierzch smarujemy rozbitym jajkiem. Tartaletki pieczemy w rozgrzanym piekarniku w 200 stopniach C przez 18-20 minut.
- Upieczone tarteletki odrywamy z papieru do pieczenia (im szybciej tym lepiej) a na każdej z nich rozkładamy kawałki gorgonzoli. Posypujemy świeżym tymiankiem.
Bohaterem tego przepisu jest ser Gorgonzola. Intensywny smak gorgonzoli rozłożonej obficie na wierzchu jest podstawą niepowtarzalnego smaku. Pomimo tego, że na całym świecie wyrabia się mnóstwo znakomitych gatunków serów z dodatkiem szlachetnych pleśni, to ze smakiem gorgonzoli nie może się równać żaden inny ser pleśniowy. Mało kto wie, ale legenda głosi, że ser gorgonzola został „wynaleziony” przez „zakochanego serowara” z wioski o tej samej nazwie niedaleko Mediolanu. Dziś gorgonzola produkowana jest głównie w Novarze w Piemoncie, ale nie tylko. Związek między „królem niebieskich serów” a krajem jego pochodzenia jest nierozerwalny. Co ciekawe, gorgonzola może być produkowana tylko tam z wykorzystaniem wyłącznie świeżo udojonego pełnotłustego mleka pochodzącego z lokalnych hodowli bydła, i to właśnie w Novarze gorgonzola musi dojrzewać i zostać zapakowana, aby otrzymać znak Chronionej Nazwy Pochodzenia (ChNP).
Wpis powstał we współpracy z: Italian Ministry of Foreign Affairs, ITA – Italian Trade Agency, Gorgonzola, Extraordinary Italian Taste, Madeinitaly.gov.it
Czy ciasto francuskie dajemy z dwóch stron czy tylko na górę nadzienia?
Zosiu, dziękuję za ten przepis! Właśnie przed chwilą zrobiłam tartaletki i wyszły palce lizać! Coś wspaniałego! Nie miałam świeżego tymianku więc przed pieczeniem, posypałam masło odrobiną suszonego. Jestem pewna, że danie dziś zrobi wrażenie na rodzince i młodych znajomych córki :) Pozdrawiam i szczęśliwego Nowego Roku!
Zosiu, wspaniale te tarteletki! Cudowny przepis i wyszly wspaniale tez w wersji gluten free. Rewelacyjny przepis!
Extra! Dziękuję za wieści i ściskam noworoczne :*
Witaj,
Dziękuję za ten przepis, palce lizać. Same pochwały od Gości. Przepis sprawił mi teoche trudności – ciasto nie chciało mi się przykleić do papieru, więc lekko je zmoczyłam na brzegach.
Na pewno powtórzę ten przepis, robi wrażenie smakowe!
Najlepsze życzenia noworoczne! Sukcesów blogowych i kulinarnych
Pozdrawiam
Och cudownie, jak się cieszę!
Zosiu, ja też wykorzystałam Twój przepis na sylwestrową przekąskę. Wyszło wspaniale. Pięknie wyglądało i wspaniale smakowało tym bardziej, że z moim ulubionym serem ;) Ściskam cieplutko! :*
Przepyszne, polecam.