Skip to main content

Daily food diary

*    *    *

Jest niedziela, trzeci dzień Nowego Roku 2021. Pogoda za oknem zdecydowanie nie zachęca do dłuższych spacerów. Krótki poranny już był, taki by dzieci trochę przegonić i umysł przewietrzyć. Ktoś właśnie zasnął w moich ramionach, więc jedną ręką próbuję przygotować dla Was podsumowanie tych ostatnich tygodni grudnia. Nadal wszyscy byliśmy bardzo ostrożni, ale dzięki testom, udało nam się zobaczyć w bliższym gronie. Radość i wzruszenie, które było wszechobecne potwierdziło, jak bardzo człowiek potrzebuje drugiego człowieka. Mam nadzieję, że sytuacja w najbliższych tygodniach w końcu się zmieni i będziemy mogli na nowo cieszyć się wszystkimi relacjami, za którymi się stęskniliśmy..

Mroźny poranek i moment, kiedy już zapominasz o przedświątecznej gorączce.

Nowe pozycje, które czekały na Święta! Większość z ulubionej księgarni internetowej Natuli.

Wielkie świąteczne porządki – i nareszcie woda w kuchni podłączona!

Chwilowe szczęście!

Bukiet dla przyjaciółki (domownicy byli zdania, że ktoś tu planuje oświadczyny :)

Świąteczny Gdańsk w czasach zarazy..

Ten krem wyjątkowo nam się udał. W święta bardzo często odtwarzaliście go w swoich domach, co dowodzi jak często mi ufacie. Dziękuję z całego serca :*

Pierwsze testy nowego piekarnika.

Aaaaaa za trzy dni święta!!!

Poranek wigilijny i tort z białej palonej czekolady (tym razem nie mojego autorstwa, lecz z kawiarni Cappuccino Sopot). Uwieczniłam ten moment również z tego powodu, gdyż na czas adwentu wszyscy wstrzymaliśmy się ze słodyczami (niestety lody też!). Łatwo nie było!

Magia tej jednej, wyjątkowej nocy w roku!

… i wyjątkowy prezent.

Ktoś tu chyba przesadził z ilością ciasta marchewkowego :)))

Jedyny taki poranek w którym kawa, śledzie i piernik tak cudnie razem smakują.

Wesołych Świąt!

Ten piękny kwiat, który umila poranną kawę to amarylis (Pracownia Florystyczna Narcyz)

Wczesne grudniowe popołudnie, kiedy blask świec zaostrza apetyt :)

Ulubiony duet!

Wypatrujący śniegu!

Jeżeli tak jak my lubicie, gdy Wasze zdjęcia są na bieżąco wywoływane to kliknijcie tu, przygotowałam dla Was kod rabatowy: Makecooking01 z którym otrzymacie zniżkę 20% na #Memorki z gadżetami. Kod jest aktywny do 06.01.2021r.

W takim kolorze chciałabym znaleźć nowy sweter – polecicie coś niegryzącego?

Św. Mikołaj jednak pamiętał!

Mogę patrzeć i patrzeć… :*

Gdańsk, ul. Długa i Ona :)

Odgórne zamówienie na babeczki bananowe, no to proszę!

A dekoracje pozostawiam już Wam, drodzy domownicy!

Wieczorową porą w Orłowie..

.. i w Sopocie!

Piekarnik w końcu mamy, więc testujemy nowe przepisy :) W Nowym Roku postanowiłam powrócić do pieczenia chleba, a kto jak nie Eliza z White Plate nam lepiej tego nie wytłumaczy? :-) Jeżeli nadal się wahacie lub brakuję Wam odwagi, to koniecznie sięgnijcie po Jej najnowszą książkę Chleb i okruszki.

Dżdżysty poranek i prawie sami na molo :)

Senne chwile, które tak bardzo kochamy :*

,, (…) I chociaż nie wiemy, dlaczego tak jest, w tym ogromnym morzu beznadziejności należy zachowywać się godziwie – to właśnie czyni nas ludźmi, nie nasze DNA. Zachowywać się tak, jakby to miało znaczenie, jakby istniały zasady i normy, jakby istniało jakieś zbawiające i ratujące nas dobro, które nada naszym uczynkom sens”. Olga Tokarczuk, Czuły Narrator Wydawnictwo Literackie, 2020r.

Ostatnie minuty w starym roku…

Dzień dobry w 2021 r. To kto zbiera wczorajsze konfetti? :D

Pierwszy śniadaniowy omlet w tym roku :) Mówiłam Wam już, że kocham omlety?!

Według Pantone Color Institute, który co roku symbolicznie wyznacza wizualne trendy na kolejne 12 miesięcy, kolory roku 2021 to uspokajająca szarość (na zdjęciu liście eukaliptusa) i słoneczna żółć (tulipany) niosąca nadzieję 💛

Niezależnie od wyboru kolorów, życzę Wam dużo wiary w lepsze czasy, większego spokoju i harmonii ✨

Dziękuję za każdą Waszą chwilę, spędzoną tu ze mną :*

59 Odpowiedzi do “Daily food diary”

  1. Piękne podsumowanie miesiąca:) Kuchnia wygląda bardzo elegancko, choć troszkę tęsknię za starą :) Pozdrawiam Cię serdecznie z Łodzi. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku Zosiu!
    Ania

  2. Już się bałam, ze zrezygnowałaś z moich ulubionych wpisów na blogu. :) przepisy są fantastyczne, ale nie ukrywam, ze nie jestem wybitna kucharka:) a oglądanie zdjęć ze zwykłego dnia niesamowicie mnie relaksuje (ta estetyka!). Czekam na zdjęcia kuchni w całej okazałości! A Tobie i rodzinie życzę na Nowy Rok żeby wreszcie można było spotkać się bez strachu :) pozdrowienia z Wrocławia:) czytelniczka od samego początku :)

    • Weroniko🤍uściski i dziękujemy za życzenia i tak liczne odwiedziny! 👩‍❤️‍💋‍👩🙆‍♀️🥳

  3. Zosiu wszystkiego co najlepsze w nowym roku. Kuchnia jest przepiękna. Skąd była ta piękna czarna sukienka ostatnio na instagramie

    • Tak Marto, z największą przyjemnością przygotuję go dla Was, tylko jeszcze przed nami poprawki, zakładanie lamp i innych drobiazgów :) serdeczności!

  4. uwielbiam te wpisy :) zdradzisz Zosiu co to za piękna podłoga w Twoim domu, która tak mnie zachwyca swoim ponadczasowym kolorem ? :) pozdrawiam cieplutko ☺️

    • Justyno, cieszę się, że ten cykl wpisów Ci się podoba :) Zawsze gorąco zapraszam. A co do podłogi, to jest to zwykła deska sosnowa, pomalowana ciemną bejcą.

  5. Noworoczne pozdrowienia dla Was wszystkich Zosiu. Niech ten Rok będzie lepszy od poprzedniego.

  6. Zosiu przepięknie, a kuchnia zachwyca. Czy możesz zdradzić skąd jest kanapa z salonu?

    • Aniu, dzięki za odwiedziny. No właśnie z kanapą mam problem, bo ta obecna jest z IKEA (EKTORP trzyosobowy, nierozkładany) ma chyba z 15 lat i myślałam o czymś nowszym, ale narazie nic mi nie wpadło w oko… no i ceny są zawrotne.

  7. Zosiu, a skąd mały okrągły stolik w kuchni? Wygląda bardzo elegancko, szukam takiego (póki co mam mały okrągły z IKEA, ale nie był to trafiony zakup).
    Pozdrowienia noworoczne!

    • Magdo, ten okrągły stolik to mój ulubiony zakup na olx (wypatrzyłam go kilka lat temu i kosztował niecałe 60zł :D:D, blat jest marmurowy a nóżka żeliwna). Myślę, że nie będziesz miała problemu z dostępnością – jest bardzo dużo podobnych, również na allegro.

  8. Jak przyjemnie ogląda się Twoje kadry, podsumowanie miesiąca to jeden z moich ulubionych cyklów na Twoim blogu:) Wszystkiego dobrego w nowym roku Zosiu

  9. Jak ja lubie Twoje wpisy!
    Wszystkiego dobrego w Nowym Roku i dużo dużo zdrowia!

    A skąd ta czarna koronkowa sukienka? Pięknie w niej wyglądasz! 😍

  10. Wspaniale podsumowanie roku, Zosiu! Dzięki Tobie i MCE łatwiej było/ jest przechodzić przez pandemię i kolejne lockdowny.
    Serdeczności i pomyślności dla całej rodzinki w Nowym Roku! Niech będzie lepszy od starego.
    Pozdrawiam serdecznie z południa PL,
    Marta:-)

  11. Zosiu, kuchnia po remoncie prezentuje się zjawiskowo! Mam pytanie odnośnie blatów- to marmur, konglomerat czy spiek? Mogłabyś jeszcze szepnąć coś odnośnie jego wybarwienia?
    Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo szczęścia w Nowym Roku.

  12. Pani Zosiu, oprócz tradycyjnych życzeń zdrowia, miłości, wzajemnego szacunku i tolerancji dla drugiego człowieka, które składam na Pani ręce dla całej rodziny, życzę również nowych, wspaniałych pomysłów na kolejne wpisy, nieskrępowanej wyobraźni i niekończącej się pozytywnej energii, która od Pani bije i udziela się, mam nadzieję nie tylko mnie. I wlaśnie za TO przede wszystkim Pani dziękuję.

  13. Dzień dobry Zosiu, wszystkiego dobrego w Nowym Roku:-) Proszę – pewnie jak i inne czytelniczki – o wpis o kuchni i więcej zdjęć!!! A także o tej sympatycznej werandce, zdaje się, że została dobudowana?

  14. Piękne zdjęcia, poprostu uwielbiam Twój blog. Życzę Tobie wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku❤. Z niecierpliwością czekam na wpis dotyczący nowej kuchni. Ściskam❤

  15. Zosiu kochana!

    Jak Ty to robisz?! Jak utrzymujesz taką świetną formę? Nadal biegasz?
    Przepiękne ujęcia! Nowa kuchnia zapowiada się wspaniale 🌟
    Noworoczne uściski z gór, wszystkiego dobrego!
    Kinga

    • Kingo, dziękuję Ci za odwiedziny! No niestety od paru miesięcy nie biegam ale za to dużo chodzę…staram się przynajmniej 3 razy w tygidniu po zdjęciach/gotowaniu i pracy przy komputerze maszerować wspólnie z dziećmi przynajmniej 6km (teoś w wózku, haneczka na deskorolce). A wieczorami, jak już wszyscy śpią (co drugi dzień) ćwiczę jogę z moją ulubioną Małgosią Mostowską. Ściskam i wysyłam serdeczności na cały Nowy Rok💫

  16. Zosiu, bardzo podoba mi się ten wykusz u Ciebie. Czy to jest zabudowany balkon, czy to pomieszczenie już wcześniej było? Czy nie jest tam chłodno? Staram się znaleźć pomysł by podobnie potraktować moją loggię. Piękna zabudowa pod oknem!

    • Marto, to był balkon✨Uwielbiamy to miejsce ale fajtycznie, gdybyś rozważała tego typu projekt, to pomyśl o ogrzewaniu. My mamy akurat połączenie z kuchnią, więc jest dość ciepło.

  17. Ja podsumowanie miesiąca przeglądam przynajmniej dziesięć razy. Jest takie wyciszające.

    • I u mnie kiepski dzień, coś krąży w powietrzu😉 też szukam ukojenia💫 wpisy Zosi bardzo mi poprawiają nastrój😗

      • Dziewczyny kochane, wpadajcie zAwsze!! Przynajmniej wirtualnie możemy wspólnie napić się ☕️

  18. Zosiu, przepiękne są te Twoje wnętrza. Zaglądam tu z przyjemnością i czerpię inspirację .Wszystkiego dobrego w Nowym Roku

  19. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!! Lubie ogladac piekno swiata, kwiatow, naczyn, jedzienia etc w Pani obiektywie. Jest we tym cos budujacego. Prosze kontynuowac.

  20. Zosiu,jestem pod wrażeniem, fantastyczne wpisy, zdjęcia. Robisz coś wspaniałego!!! Pozdrawiam serdecznie z Wrocławia,Patrycja ps. wybacz że pytam,ale Twoja biała zastawa stołowa jest piękna,możesz polecić,gdzie kupić podobną? 😘

    • Patrycjo, dzięki za miłe słowa👩‍❤️‍💋‍👩 i odwiedziny! A porcelana to Rosenthal tzw. Biała Maria, uściski!

    • Drogie Zosiu i Patrycjo, pozwole zwrocic uwage na pewna niescislosc w podaniu nazwy porcelany. Forma nosi nazwe jedynie „Maria“, Jako Weiss w oryginale – bez ornamentu po polsku, okresla sie porcelane po drugim wypaleniu, odnosi sie do technologii, stopnia wypalenia, a nie do nazwy produktu, ktory prawidlowo po polsku okreslany jest jako forma lub model „Maria“ bez ornamentu. Do nazwy formy dodadawana jest nazwa ornamentu, ktory utrwalany jest w trzecim wypaleniu.
      W oryginale, po niemiecku produkt okreslany jest jako Maria Weiss czyli po polsku – „Maria“, bez ornamentu, natomiast Maria Winter Rose to – „Maria“, z ornamentem Zimowa Roza etc.
      Philip Rosenthal senior nazwal forme, wzorowana na formie „Kurland“ z krolewskiej manufaktury KPM, w 1916r „Maria“, od imienia ukochanej zony, nie przewidujac, ze wlasnie ten serwis okaze sie najwiekszym bestsellerem firmy, ktory do dzis produkowany i sprzedawany jest w millionach egzemplarzy.
      Pozdowienia:)

    • Gaby, gdzie byłaś jak Cię nie było?🤔🙂 Bardzo brakowało Twoich komentarzy, pozdrawiam w Nowym Roku🙂

    • Basiu, rowniez pozdrawiam w Nowym Roku :)))

      PS bylam – ostatnie komentarze z 21.12.20

    • Droga Gaby,
      Już kiedyś to napisałam w odpowiedzi, na któryś z Twoich komentarzy, że niesłusznie poprawiasz Zosię, użyta przez nią nazwa serwisu Rosenthal „Biała Maria” jest poprawna.
      Zasadniczo masz rację, że nazwy serwisów podaje się w następującej kolejności: nazwa producenta, nazwa modelu, nazwa dekoru (stąd oryginalna, niemiecka nazwa serwisu to Rosenthal „Maria Weiss”), lecz – przypuszczalnie ze względu na popularność tego serwisu – wyjątkowo nazwa tego konkretnego modelu w wersji bez dekoru została spolszczona i jest w Polsce nazywana „Białą Marią” (a nie „Marią Białą”) nie tylko przez polskiego dystrybutora porcelany Rosenthal, antykwariuszy, lecz także przez publicystów (w jedynych dwu książkach na temat porcelany Rosenthal wydanych w języku polskim, autorzy używają dla tej serii porcelany właśnie nazwy „Biała Maria”).

      Ciekawa jestem skąd pochodzi podana przez Ciebie informacja, że Philipp Rosenthal wzorował się przy projektowaniu serwisu „Maria” na porcelanie KPM Kurland. Kolekcjonuję porcelanę Rosenthal już od jakiegoś czasu, czytałam wiele książek i publikacji na temat tej porcelany i nigdzie nie znalazłam takiej informacji. Natomiast wielokrotnie spotkałam się z informacją, że serwis ten jest wzorowany na zakupionym przez Philippa w Anglii (podczas podróży poślubnej) srebrnym serwisie i to jemu właśnie zawdzięczamy ośmiokątny kształt wielu elementów serwisu. Wypukły ornament na krawędzi serwisu jest elementem, stosowanym przez wielu producentów i można go spotkać w naprawdę wielu modelach porcelany. Co wyróżnia „Marię” to wypukły relief przedstawiający kwiaty i owoce granatowca. W czasie, kiedy ten serwis był tworzony (1916r.), wzór ten miał bardzo czytelne znaczenie – mianowicie granatowce były symbolem miłości i płodności :). Jak wspomniałaś Philipp nadał serwisowi nazwę „Maria” na cześć swojej ukochanej drugiej żony, księżnej Marii de Beurges. Myślę, że można śmiało powiedzieć, iż był to hołd złożony przez Philippa jego wielkiej miłości do żony.

      Na marginesie pozwolę sobie zwrócić Ci uwagę, że podałaś błędną pisownię imienia Philippa Rosenthala (seniora) – Philip przez jedno „p”, to syn Philippa. Nota bene – Philip Rosenthal (junior) też bardzo przyczynił się do rozwoju porcelanowego designu. Zawdzięczamy mu porcelanowe cudeńka stworzone przez wielu wybitnych artystów pod marką „Rosenthal Studio Line”.

      Pozdrawiam serdecznie,
      Ania

    • Droga Aniu, jedynie w czym przyznam ci racje, to istotnie senior Rosenthal używał formy imienia pisanej przez podwójne p.
      Jednak nawet spolszczona nazwa serwisu Maria jest nieprawidłowa Biała Maria znaczy po niemiecku – weisse Maria, a nie „Maria Weiss” jak usiłujesz twierdzić. To, ze ktoś kiedyś źle zrozumiał – nie oznacza legitymacji nieprawidłowości nomenklatury.
      Notabene nazwy serwisów Rosenthal senior często oznaczał żeńskimi imionami jak Isolde, Rosalinde czy Lu.

      Druga żona Philippa Rosenthala seniora bynajmniej nie była księżna, byla córką adwokata Józefa Franka – Maria Frank, wniosła do małżeństwa z Rosenthalem syna Udo Franka. Rosenthal miał już dwie córki z pierwszego małżeństwa, notabene doprowadziły do przejęcia firmy przez nazistow i ubezwłasnowolnienia ojca, w obawie utraty części spadku na korzyść wspomnianego pasierba. Po śmierci męża Maria wyemigrowała do Francji, gdzie poślubiła hrabiego de Beurges. Gräfin, comtesse znaczy po polsku – hrabina, bynajmniej nie księżna, jak sugerujesz. Zarówno w Polsce, ale również w Niemczech tytuły szlacheckie zostały zniesione już 100 lat temu, wiec ich użycie jest zbędne. W niemieckim prawodawstwie stanowią cześć nazwiska wiec tylko w Niemczech – Maria Gräfin de Beurges. W Austrii używanie tytułów szlacheckich jest karalne, wiec jedynie Maria Beurges.

      Na początku XXw wszyscy fabrykanci porcelany w Niemczech kopiowali wzory manufaktur, usiłując sprzedawać przemysłowo wyprodukowana porcelanę pod strzechy – jako luksus. Nieprzypadkowo stempel Rosenthala zawiera dwa skrzyżowane miecze manufaktury Misnii, oraz berło manufaktury KPM.
      Forma Kurland powstała w 1790r. jak pierwsza nosi relief obrzeza w formie regularnego pasma. Składa sie z 87 poszczególnych elementow. Zarowno w formacie reliefu, jak i ilości elementów forma Maria kopiuje Kurland.
      Na temat powstania ośmiokątnej i dwunastokątnej formy krążą legendy. Na wystawie z okazji setnych urodzin Rosenthala juniora i 125 lecia produkcji porcelany marki Rosenthal w Porzellanikon – Museum Porcelany, Hochenberg a.d. Eger, w 2016r eksponowano srebrna szkatułkę zaprojektowana przez rzeźbiarkę Helene Brandt na wystawę Deutsche Werkbund 1914 w Koloni, wyprodukowaną przez firme Bruckmann & Söhne w Heilbronn, jako pierwowzór i inspiracje oktagonalnej formy.
      Nie tylo historycy sztuki, ale sam Philip Rosenthal junior potwierdzał wielokrotnie manufakturowe inspiracje i naśladownictwo. Jednak on sam zainwestował ogromny kapitał w innowacyjność designu – nie tylko porcelany, ale sztućców, szkieł, mebli, również architektury. Przez dziesięciolecia sprawował funkcje prezesa Rat für Formgebung – German Design Council. Jednak równie ważne, jeżeli nie ważniejsze pozostaja jego zasługi we wprowadzani społecznych innowacji – przykładowo udziały pracowników w majątku firmy, zarowno jako przedsiębiorcy, ale również jako socjaldemokratycznego polityka, deputowanego do Bundestagu i wiceministra (sekretarza stanu) gospodarki.

      Pozdrawiania :))))

  21. Cześć Zosiu, jestem po wrażeniem Twoich zdjęć i przepisów. Pierwszy raz piszę komentarz,bloga czytam. Wspaniałe rzeczy robisz dla ludzi tymi wpisami :) dziękuję ps. zastawa stołowa przepiękna,możesz zdradzić,gdzie kupiona lub polecić podobne? Sciskam Patrycja okolice Wrocławia

  22. Zosiu,
    Widzę, że masz całe mnóstwo fanek z Wrocławia :) Chyba będziesz nas musiała kiedyś odwiedzić ;)
    Mam pytanie – czy planujesz wydać swoją ostatnią książkę również w wersji papierowej? Pytam, bo forma e-booka w tym przypadku niezbyt mi odpowiada (zdecydowanie wolałabym ją na papierze).
    Życzę Ci wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i pozdrawiam serdecznie ze stolicy Dolnego Śląska.

  23. Droga Zosiu, czas szybko plynie, juz nawet 3 kroli, ukoronowanie swietowania, wczoraj minelo. w normalnych czasach karnawal wlasnie zaczynalby tanczyc…
    DFD zawsze mily, najpiekniejsze zdjecie tym razem to pelne nostalgii molo w Orlowie, przy bardziej wycentrowanym kadrze to moglby byc material na duzy format. Jednak tym razem troche zabraklo najwazniejszych grudniowych momentow, ktorymi w mojej ocenie byly w pierwszej kolejnosci rabaty na e-book, ktore pozwolily przyblizyc go wielu czytelniczkom, gdyz cena jak na polskie realia wydaje sie wygorowana, tym bardziej, iz e-book zawiera ogolnie dostepne tresci, ktore mozna znalezc w wielu innych zrodlach. Tak wiec szczegolnie doceniam, ze zdecydowalas sie na kody rabatowe. Bardzo demokratycznie, wielkie brawa.
    W drugiej kolejnosci umiescilabym kampania reklamowa Westwing, ktora w swoim zakresie miala wiekszy wymiar niz te zwyczyjne reklamy masla, azjatyckich sosow, czy makaronow z torebki na tym blogu. Pokazala, ze nieduzym kosztem – zmiana nakrycia, czy tez dekoracji, wymiania krzesel mozna osiagnac i to natychmiast ład estetyczny w domu. Nawet jesli Negroni nie jest swiatecznym, lecz popularnym i klasycznym aperitivo, to uwazam kampanie za bardzo znaczaca. Tylko dzieki niej udalo ci sie Zosiu zaprezentowac na mobilnej stronie Vogue.pl – gratulacje!
    Gratuluje rowniez zakonczenia przedsiewziecia jakim bylo wydanie e-booka.
    Piekne zdjecie na okladce, biel jako tlo i kolorowy bukiet kwiatow jako spektakularny akcent kompozycji. Nakrycie ulozone jest prawidlowo, lniany bialy obrus, lniane serwetki, podporki na sztucce etc. Jeszce niedowno, bo na poczatku marca 2020, wspomnialan o braku spojnosci w stosowaniu sztuccow na blogu i o wlasciwym savoir-vivre przy stole, wiec aplauz za aprobate i adopcje sugestii czytelniczek!
    Tym bardziej dziwi, ze na zdjeciach DFD znow pokazywany jest brak spojnosci w stosowaniu sztuccow – robiac przerwe podczas posilku sztucce odkladamy zawsze na talerzu, widelec na godzinę 7, nóż na 5, a nie opierajac o talerz.
    Zastrzezenie budzi rowniez ustawienie pieknego bukietu na zdjeciu, gdyz blokuje konwersacje stolownikow i pasuje jedynie jako element kompozycji fotografii. Ze wzgledu na blokade komunikacji, na oficjalnych galach, uroczystych kolacjach, eventach stosuje sie florystyke w wysokich wazonach, ponad glowami siedzacych przy stole, lub plaskimi wiazankami na blatach. Komunikacja przy stole stanowi integralna czesc wspolnego posilku, zarowno w oficjalnych jak i prywatnych uwarunkowaniach.
    Bardzo dobrym przykladem jest w tej kwestii polozenie adwetotowej girlandy na stole w kampanii Westwing. Prezentacja swiatecznego nakrycia, wraz z gietymi krzeslami to wyjatkowa spojnosc estetycznego przekazu, duza doza elegancji.
    Tulipanowy sezon rozpoczety. U nas bialymi, pasowaly do bialych ciemiernikow, amarylisow i bozonarodzeniowych dekoracji. Te zolte w kolorze roku 2021 – pantone 13-0647 Illuminating, wlasnie dokupione, uprzatamy adwentowe dekoracje. Zmiana dekoracji oznacza zmiane nastroju, nie tylko we wnetrzu.
    Duzo zdrowia w 2021 roku, zarowno dla ciebie Zosiu jak i wszystkich wspolczytelniczek. Usciski :)))))

    PS Bavaria to jedynie naglowek stepla na porcelanie, gdyz wiekszosc fabryk porcelany, ze wzgledu na bliska dostepnosc surowcow, umiejscowiona byla w Bawarii., dokladnie w Gornej Frankonii. W XIX w Niemcy nie stanowily jednej panstwowosci, wiec odpowiada wspolczesnemu made in Germany. Stempel zawsze zawiera nazwe fabryki, ktora decyduje o wartosci danego egzemplarza.
    PPS prezentowane wyroby nieistniejacej juz , brytyjskiej marki Wedgwood & Co. Ltd sa wyrobem z fajansu, a nie z porcelany. Podobna technologia produkcji, ale przez roznice skladu masy, inny wyrob.
    PPPS najcenniejsze z prezentowanej porcelany sa talerze na rosol. Forma Kurland, bez ornamentu KPM Berlin. Najcenniejsze bo jest to wyrob manufakturowy, a forma stworzona na zamowienie Fryderyka Wielkiego do dzis stanowi nakrycie stolu na rzadowych oficjalnych bankietach. Wyroby KPM sa rowniez wspolczesnie podarunkami niemieckiego rzadu przy okazji oficjalnych wizyt panstwowych.
    PPPPS restauratorzy znaja swietne sposby na unikniecie prasowana lub maglowania obrusow i serwetek, czy tez na wybawianie trudnych plam np z czerwonego wina rowniez. Mozna zastosowac w domu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.