Tworząc ten cykl przepisów, mam przed oczami wiadomości nadesłane od osób które zmagają się z nietolerancją glutenu. Idea wprowadzenia krótkich cyklów kulinarnych z założenia miała ułatwiać w codziennym gotowaniu, mam zatem nadzieję, że i ten przepis znajdzie swoich odbiorców :-) Gofry marchewkowe to kolejny dowód na to, że bez mąki pszennej można wyczarować również apetyczne dania!
Skład:
(przepis na 6-8 gofrów)
2 jajka (oddzielnie żółtka i białka)
1 średnia marchewka
150 ml mleka
40 g roztopionego masła
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżki brązowego cukru
6 czubatych łyżek mąki ziemniaczanej + 2 czubate łyżki mąki kukurydzianej
szczypta soli
ok. 500 g śliwek
1 łyżka cukru + gałązka świeżego rozmarynu
A oto jak to zrobić:
- Mąki wsypujemy do szerokiego naczynia, dodajemy szczyptę soli, sodę, cukier i dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy roztopione masło, rozbite żółtka, startą na małym oczku marchewkę i mleko. Mieszamy i dodajemy ubitą pianę z białek. Całość mieszamy do połączenia się składników. Odstawiamy na 15 minut. Jeżeli po tym czasie powstał sok z tartej marchewki, proponuję go odlać.
- Wydrylowane śliwki umieszczamy w żeliwnym garnku, zasypujemy cukrem, dodajemy gałązkę tymianku i podsmażamy. Zmniejszamy ogień i gotujemy przez 8-10 minut. Możemy doprawić cynamonem.
- Porcje ciasta rozkładamy na rozgrzanej tafli gofrownicy i smażymy gofry przez 2 minut lub do momentu, aż zbrązowieją i staną się chrupkie. Jeżeli chcecie uzyskać podobny kształt gofrów jak na zdjęciu, to polecam rozłożyć na środku tafli gofrownicy połowę przewidzianej porcji ciasta.
Komentarz: Marchewka po starciu na tarce puszcza dużo soku, polecam ją odsączyć za pomocą papierowego ręcznika i dopiero wtedy zmieszać z ciastem.
Pięknej i słonecznej niedzieli :*
Zosia
Zosiu ,będą może jakieś wegańskie przepisy?
Pozdrawiam gorąco!
coś na pewno będzie… ale Mistrzem jest Jadłonomia, więc koniecznie do Niej zajrzyj! :-) Uściski!
Zosiu czemu te gofry są takie w kawałkach? bez kształtu?
Wyglądają jakby się rozpadły podczas pieczenia
To tak specjalnie, przecież jest napisane w poście..
… to tak specjalnie :-)
idealne śniadanie:)
Zosiu,
wspaniały przepis- na pewno się pokuszę:)
Podpowiedz proszę, co zrobić z urodzajem pigwy:)
Tradycyjnie robię konfiturkę do herbaty, ale może jest coś jeszcze, o czym nie wiem, a Ty wiesz ;-)
I jeszcze jedno. Ostanio udało mi się wyhodować drzewka z pestek avocado. Jak myślisz, czy z nasion pigwy też mogłoby coś urosnąć?
Pozdrawiam ciepło z Gdyni.
Wioleto dzięki za wiadomość. Ja przyznam szczerze, że z pigwy robiłam wyłącznie konfiturę do herbaty, ale może wykorzystać ją do naparu… albo (tak teraz mi do głowy przyszło) dodać do szarlotki? Trzeba by było ją trochę przesmażyć z cukrem, a później do pokrojonych jabłek, co sądzisz? P.S. Prawda, że takie drzewko cieszy? :-) Z pigwy jeszcze nie wyhodowałam, ale mój Teść w tym roku próbuje, więc dam znać :-) Uściski!
Ja mam firmy Dezal – 1300 Vat. Rewelacyjna.
Zosiu kolejny świetny przepis :) A czy możesz polecić jakąś konkretną gofrownicę ? Ja jestem na etapie szukania i jestem ciekawa Twojego doświadczenia :) Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
Hej hej, ja mam starą jeszcze z czasów licealnych – nadal działa :-) Ale może ktoś z Czytelników doradzi? Pozdrawiam ciepło!
Muszę wreszcie kupić gofrownicę!
:-)
Zosiu proszę podaj mi moc swojej gofrownicy, mam w domu jeszcze z dawnych lat, strasznie słabą, nie pamiętam mocy. Zawsze gofry wychodziły gumowe i półsurowe mimo długiego pieczenia. Jaka moc jest odpowiednia? a może podasz konkretny model. Jestem na etapie kupna nowej gofrownicy. pozdrawiam
Zosiu,
Czy można zastąpić mąkę ziemniaczana mąką gryczaną ?
hmm, myślę że tak, ale chyba wyjdzie jej troszkę więcej :)
Jutro będą na śniadanie. Zosiu, uwielbiam Twoje przepisy :)
Fajne przepisy, marchewkowe gofry pierwszy raz jadłam i wyszły super
Pani Zosiu,
Bardzo zachęcająca propozycja śniadania :) Gofry wyglądają „pysznie”! Zastanawiam się tylko czy soda nie jest wyczuwalna? Zawsze mam z tym problem, gdy stosuję sodę…
Pozdrawiam.
Jutro wypróbuję ☺ Tylko zamiast kukurydzianej będzie gryczana. Polecam gofownicę Dezal. Od poł roku zamiast pieczywa jemy gofry, najczęściej gryczane.