Skip to main content

Jak dobrze upiec rybę na grillu?

*  *  *

W ostatnich dniach aura pogodowa nas nie rozpieszcza. Odkąd sięgam pamięcią nie przypominam sobie tak zimnego maja – wczoraj budząc się wczesnym rankiem z niedowierzaniem przyglądałam się płatkom śniegu, które opadały na rozwinięte pąki kwiatów poziomek. Na myśl o wszystkich sadownikach serce mi się kraje – oby kolejne dni były dla nich łaskawsze, a te które były nie wyrządziły krzywd.

Dzisiejszy wpis poświęcam tym wszystkim, którzy pomimo zmieniających się warunków planują wspólne grillowanie. Marka Weber oferuje grillowanie z pokrywą, bez względu na pogodę. Dzięki możliwości zamknięcia pokrywy i otwarciu otworów wentylacyjnych wytwarza się obieg powietrza, który rozprowadza ciepło wewnątrz grilla. W telegraficznym skrócie umożliwia nam to kontrolowanie temperatury i uniknięcie przypalenia potrawy lub zepsucie jej smaku. Nie tylko produkty dobrej jakości, ale też i sprawne urządzenie decydują o powodzeniu naszej potrawy. Życzę wszystkim dużo słońca na najbliższy weekend i wielu miłych chwil przy wspólnym rodzinnym grillu!

Skład:

(przepis na 2 porcje)

2 świeże pstrągi ze skórą

1/2 pęczka świeżej kolendry

1 ostra papryczka, np. Habanero

4 łyżki oliwy z oliwek

sól morska i świeżo zmielony pieprz

4 ząbki czosnku

dodatki: grillowane szparagi z fetą

1 pęczek zielonych szparagów

ok. 15o g fety

4 łyżki oliwy z oliwek

3 ząbki czosnku

2 łyżki sosu sojowego

dodatki: pieczone ziemniaki z octem winnym i cebulą

młode ziemniaki

1 pęczek świeżego koperku

1 czerwona cebula

3 łyżki oliwy z oliwek

1 łyżka octu winnego

świeżo zmielony pieprz

A oto jak to zrobić:

  1. Aby przygotować pstrąga: świeżą i wypatroszoną rybę dokładnie myjemy, nacieramy solą i pierzem. Następnie przygotowujemy marynatę: liście kolendry, obrane ząbki czosnku, oliwę z oliwek, szczyptę soli, szczyptę świeżo zmielonego pieprzu i pokrojoną papryczkę umieszczamy w moździerzu i ucieramy na gładką masę. Gotową marynatą nacieramy rybę (jeżeli chcemy, aby była bardziej aromatyczna, polecam rybę delikatnie naciąć) przekładamy do naczynia i przykrywamy folią. Umieszczamy w lodówce na min. 2 godziny.
  2. Sposób grillowania: zamarynowaną rybę możemy upiec bezpośrednio na ruszcie, warto jednak pamiętać, że skórka w trakcie obracania może przywrzeć do rusztu – aby temu zapobiec, polecam raz jeszcze posmarować dokładnie rybę oliwą oraz ruszt. Możemy również upiec rybę w folii aluminiowej – wówczas smarujemy ją od środka oliwą lub masłem i zawijamy rybę. Jest jeszcze sposób wykorzystujący tackę do pieczenia – zamarynowana ryba może swobodnie leżeć, a dodatkowo możemy rozłożyć wokół ryby świeże gałązki ziół i plastry cytryny (nie za dużo, bo cytryna nadaje goryczy).
  3. Aby przygotować pieczone ziemniaki: lekko podgotowane ziemniaki umieszczamy na rozgrzanym ruszcie i pieczemy 8- 10 minut. Następnie przekładamy do salaterki, dodajemy cienkie plastry cebuli. Całość skrapiamy wymieszaną oliwą z octem. Posypujemy szczyptą soli i pieprzu.
  4. Aby przygotować grillowane szparagi z fetą: szparagi dokładnie myjemy i odrywamy końce – zielone szparagi zamiast obierać można też złamać przytrzymując bliżej dolnej części pędu. Łamią się na granicy, od której nie trzeba ich obierać. Aby przygotować marynatę łączymy oliwę z oliwek z sosem sojowym i posiekanym czosnkiem. Szparagi przekładamy do podłużnego naczynia i zalewamy marynatą – im dłużej poleżą tym będą smaczniejsze. Grillujemy na rozgrzanym ruszcie przez 5-6 minut, na minutę przed końcem kładziemy grube plastry fety.

 Świeżą i wypatroszoną rybę dokładnie myjemy, nacieramy solą i pierzem. Następnie przygotowujemy marynatę: liście kolendry, obrane ząbki czosnku, oliwę z oliwek, szczyptę soli, szczyptę świeżo zmielonego pieprzu i pokrojoną papryczkę umieszczamy w moździerzu i ucieramy na gładką masę. Gotową marynatą nacieramy rybę (jeżeli chcemy, aby była bardziej aromatyczna, polecam rybę delikatnie naciąć) przekładamy do naczynia i przykrywamy folią. Umieszczamy w lodówce na min. 2 godziny.

Firma Weber oferuje grill z pokrywą, który działa jak piekarnik z termoobiegiem i pozwala na przygotowanie większych porcji mięsa. Dodatkowo dzięki termometrze na pokrywie, możemy swobodnie operować temperaturą.

Aby umożliwić szybsze rozpalanie grilla, na ruszcie węgla umieszczamy dwie kostki rozpałki – rozpalanie będzie szybsze i bez dymu. Następnie umieszczamy komin wypełniony dobrej jakości brykietem (szybko i równomiernie się rozpala i długo utrzymuje temperaturę) na palących się kostkach i otwieramy otwór wentylacyjny na podstawie. Czekamy do momentu, gdy brykiet jest szary na wierzchu, oznacza to że jest dobrze rozpalony.

Podnosimy pokrywę grilla i rozkładamy gałązki tymianku na żarze. Umieszczamy zamarynowanego pstrąga na ruszcie, tak aby znajdował się w strefie grillowania pośredniego. Grillujemy pod zamkniętą pokrywą przez 15-20 minut, aż skórka ryby stanie się brązowy – aby sprawdzić, czy ryba się upiekła, należy ją naciąć i zobaczyć, czy nie jest szklista.

Po więcej zdjęć zapraszam na mój profil na instagramie

 

16 Odpowiedzi do “Jak dobrze upiec rybę na grillu?”

  1. Zosiu jestem zachwycona Twoimi zdjęciami – wydają mi się z każdym postem jeszcze bardziej profesjonalne!

  2. I nareszcie przydatny post – ja uwielbiam rybę grillowaną, tylko zawsze mam problem z tą skórkę – nigdy bym nie wpadła na ten myk z natłuszczaniem rusztu :[PPP

  3. Zosiu, marynatą smarujemy z zewnątrz i wewnątrz? A jeśli używamy folii to dodatkowo oliwa lub masło do środka? Dobrze to zrozumiałam? :)

    Pozdrawiam!

  4. Droga Zosiu,
    Z okazji imienin
    Samych pogodnych dni, dużo radości i miłości. Dużo, dużo zdrówka.
    Stała czytelniczka z córeczką Nina

  5. Wow super przepis, mam już plan na weekend :o)
    Można zapytaćską jest koszula i sweter przewieszony na krześle? Wygląda na bardzo ciepły a ja straszny zmarźluch jestem :/

  6. Pysznie to wygląda:)
    Zosiu gdzie kupiłaś te piękne lampki żarówki? Też chcę takie :)

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.